Ako vybrať správny matrac ?


Na trhu existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú a predávajú rôzne druhy matracov. Od latexových cez penové, polyuretánové a tzv. memory matrace, až po pružinové a taštičkové matrace. Ako si však správne vybrať z takej širokej škály produktov? Matrac, na ktorom chceme každý deň aspoň 10 rokov spávať, si nemôžeme vybrať len na základe niekoľko minútového skúšobného ležania v predajni. Jestvuje však niekoľko odskúšaných vhodných rád, ktoré vám výber správneho matraca zjednodušia a pomôžu sa orientovať v množstve používaných materiálov pre komfortné a zdravé spanie. Pri výbere matraca je veľmi dôležité uvažovať najmä o jeho tvrdosti, pretože každý z nás preferuje inú tvrdosť. Taktiež dôležitým prvkom v matraci je jeho nosnosť a hlavne materiály použité v matraci. Cena sa samozrejme líši od množstva a druhu použitých materiálov a od faktu, či spĺňa všetky požiadavky pre kvalitný a ničím nerušený spánok.

 

Ktoré matrace sú najlepšie?

 

Najlepší matrac neexistuje, len matrac, ktorý najlepšie spĺňa všetky vaše nároky a požiadavky. Ste alergička? Spíte radi v chladnom alebo radšej v teplejšom prostredí? Spíte radi na mäkkom alebo skôr na tvrdom lôžku? Spíte radi na chrbte, na boku alebo na bruchu? Radi si vykladáte nohy alebo radi čítate a nechcete sa trápiť s vankúšmi, aby ste sa mohli trochu dvihnúť? Nadmerne sa potíte? Aké požiadavky máte na kvalitu? Pred nákupom posteľového systému zdeľte všetky tieto zvyky a potreby predajcovi a vyskúšajte si čo možno najviac matracov. Ak nájdete vhodný matrac, ktorý spĺňa vaše kritéria, požiadajte predajcu, aby overil, či je vaša chrbtica počas ležania v prirodzenej polohe. Ak je všetko v poriadku, potom ste našli váš matrac!

 

 

Kde si môžeme matrace zakúpiť?

Posteľové matrace sa odporúča kupovať tam, kde existuje veľmi dobré poradenstvo a kde môžete vyskúšať rôzne druhy matracov s rôznou tvrdosťou a zložením (latexové, penové, pružinové, či taštičkové), aby ste si vybrali naozaj správne.
Preto vás radi privítame v našom showroome matracov Vegas na Tomášikovej 30 v Bratislave (administratívna budova Omnia 3.poschodie.). Viac o showroome sa dočítate tu: showroom matrace VEGAS.

 

 

Mali by páry a manželia kupovať jeden matrac v celku, resp. rovnaké matrace?

 

Určite nie! Každý z nás má iné požiadavky na svoje lôžko, vyhovuje mu iná tvrdosť, pružnosť, či celkové zloženie. Niekto rád spí v chladnom prostredí, niekto sa veľa potí, iný zasa rád spí na mäkkom. Pri kúpe dvoch matracov dávajte pozor len na to, aby výška kupovaných matracov bola zhodná. Výhodou dvoch matracov v manželskej posteli je okrem možnosti individuálneho výberu aj lepšia manipulácia a flexibilita (dva matrace je napríklad možné polohovať nezávisle na polohovateľných roštoch).

 

 

Môžu matrace aj „liečiť“?

NIE. Matrace v prvom a jedinom rade majú spríjemňovať spánok a udržovať chrbticu v správnej polohe počas spania. Na liečenie sú iné prístroje či lieky, určite však nie matrace. Na druhej strane však môže nekvalitný matrac naše zdravie poškodiť a zhoršiť presne tak ako nevhodná strava či nedostatok pohybu.

 

 

Ako vyberať rozmery matraca?

 

Na matraci si človek potrebuje oddýchnuť a na to potrebuje dostatočný priestor. Dĺžka matraca by preto mala byť minimálne 20 cm väčšia ako výška človeka. Šírka sa odporúča 90 cm, pre dvoj-lôžko minimálne 160 cm. Výška matraca je takisto veľmi dôležitá, pretože od nej závisí ako dobre sa matrac prispôsobí telu. Minimálna výška by mala byť 12 cm, optimálna 18-20 cm, aby existoval dostatočný priestor na skopírovanie tela spiaceho človeka.

 

 

Existujú štandardné rozmery matracov?

 

Nie. V každej krajine sa „štandardné“ alebo typické rozmery lôžka o niečo líšia. V našom regióne strednej Európy sa považuje za štandardný rozmer jedného lôžka 90 x 200 cm, resp. 180 x 200 cm pri dvoj-lôžku. Typické miery, ktoré sa takisto u nás predávajú sú: 80 x 200 cm, 85 x 195 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm. V poslednej dobe sa za typicky rozmer začína považovať aj 200 x 200 cm a 200 x 220 cm. Dôvodom je vyšší komfort a fakt, že priemerná výška populácie pravidelne rastie.